Macaristan

Macaristan hakkında bilgiler

macaristan

Macaristan (Macarca: Magyarország IPA: [‘m???rorsa?g] ( dinle)), Orta Avrupa’da Karpatlarda kurulu olan ve denize kiyisi olmayan bir ülkedir. Komsulari batida Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doguda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sirbistan ve Hirvatistan’dir. Baskenti Budapeste olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmi dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birligi’nin 24 resmi dilinden biri olan Macarcadir. Bu baglamda Macarca, Avrupa Birligi’nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.
Hüküm süren Kelt (MÖ 450 sonrasi) ve Roma (MÖ 9 – 5. yüzyil) dönemlerinden sonra Macaristan’in kurulusu 10. yüzyilda Roma tarafindan 1000 yilinda tahta oturtulan I. István’in büyük büyükbabasi Árpád önderliginde Macarlarin Asya’dan bölgeye gelisiyle Macaristan tarihi baslar. Macar Kralligi çesitli kesintilerle de olsa 946 yil varligini sürdürdü. Bu süreçte de batinin kültürel merkezlerinden biri oldu. Zamaninin süper güçlerinden olan Macaristan, ittifak devletleriyle girdigi I. Dünya Savasi’ni kaybedince ülke topraklarinin üçte ikisinden fazlasini 3.3 milyon etnik Macar halkiyla beraber kaybetti.[1] Buna neden olan ve 1920 yilinda imzalanan Trianon Antlasmasi, Macar tarihinin en kötü olaylarindan biri olarak kabul edildigi gibi, agir sartlariyla bilinmektedir.[2][3][4] II. Dünya Savasi sirasinda Nazi Almanyasi ile birlik olan Macaristan, bunun ardindan Sovyet Rusyasi tarafindan ele geçirildi ve 1947 ile 1989 yillari arasinda komünist yönetimi benimsedi. Bu dönemde Macaristan, 1956 Macar Devrimi gibi olaylarla uluslararasi bir taninirlik elde etti. Macaristan 1989 yilindaki devrimle Dogu Blogu’nun çökmesiyle sinirlarini Avusturya’ya açti. Bu yildan sonra da parlamenter cumhuriyet sifatini elde etti. Bugün ülke genis gelire sahip bir ekonomi barindirmaktadir.[5] Ayrica bölgesel bazi kaynaklari da tekelinde bulundurmaktadir.[6][7]
Önceki on yilda Macaristan dünyanin onuncu dinamik ekonomisi olarak gösterildigi gibi,[8] dünyanin on bes turistik merkezinden biridir.[9][10] Ayni sekilde baskent Budapeste, dünyanin en güzel kentlerinden biri olarak gösterilmektedir.[11][12] Ülkedeki Hévíz Gölü, dünyanin en büyük ikinci termal gölüdür. Yine Balaton Gölü, Orta Avrupa’daki en büyük göldür. Son olarak Hortobágy, Avrupa’nin en genis otlagidir.

Temsil ettiğimiz okullar


  1. Duna International College
  2. The University of Debrecen
  3. Kodolányi János University of Applied Sciences
  4. U Transfer Europe Ltd.