Litvanya

Litvanya hakkında bilgiler

litvanya

Litvanya (Litvanca: Lietuva), resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti (Litvanca: Lietuvos Respublika), Kuzey Avrupa’da bulunan,[2] üç Baltik devletinden biridir. Ülkede yerlesim daha çok Baltik Denizi boyunca yogunlasmistir, kuzeyden Letonya, güneydogudan Belarus ve Polonya, batisindansa Rusya egemenligindeki Kaliningrad ile sinir komsusudur. Deniz asiri olaraksa; Baltik Denizi’nin karsisinda bulunan Isveç’le komsudur. Ülkenin nüfusu yaklasik üç buçuk milyondur. En büyük kenti ve baskenti Vilnius’tur.
14. yüzyil siralarinda, Litvanya Avrupa’nin en genis sinirlarina sahip devletlerinden biriydi, o dönemde: Belarus, Ukrayna, Polonya ve Rusya’nin bir bölümü Litvanya Büyük Dükaligi’nin egemenligindeydi. 1569’daki Lublin Birligi’yle, Polonya ve Litvanya yeni bir devlet olarak Lehistan-Litvanya Devleti’ni olusturdu. Bu birlesmeden iki yüzyil sonra 1772 ve 1795 yillari arasinda bu ittifak bozulmaya basladi. Litvanya’nin parçalari Rusya Imparatorlugu’nun eline geçti.
I. Dünya Savasi’nin sonrasinda, ülkede bagimsizlik hareketleri basladi. 16 Subat 1918’de ulusal egemenlik bildirisi yayinlandi. 1940’dan baslayarak Litvanya; Sovyetler Birligi ve Nazi Almanyasi’nin etkisine girdi. 1944’te II. Dünya Savasi’nin sonlari yaklastikça ülke, Nazi Almanyasi’nin egemenliginden siyrildi. Böylece ülkede yeniden Sovyet egemenligi basladi. 11 Mart 1990’da, yayinlanan ulusal bir deklarasyonla Litvanya Sovyetler Birligi’nden ayrildigini açikladi ve bagimsizligini ilan etti.
Uluslararasi finans arastirmalarina göre Litvanya Avrupa’nin en hizli gelisen ekonomilerinden birine sahiptir. Litvanya; NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birligi’ne üyedir. Ülke, Avrupa Birligi’ne 21 Aralik 2007’deki Schengen Antlasmasi’yla tam üye olmustur.[3] 2009’da, Vilnius Avrupa Kültür Baskenti seçilmistir. Tarihte “Litvanya” ismine ilk rastlanilan tarih olan 1009 yilinin bininci yil dönümü, ülke genelinde çesitli etkinliklerle kutlanmistir.

Temsil ettiğimiz okullar


  1. Mykolas Romeris University