Japonya

Japonya hakkında bilgiler

japonya

Japonya (Japonca: ??, Nihon ya da Nippon, resmî adi ???, Nihon-koku ya da Bu ses hakkinda Nippon-koku (yardim·bilgi)), Dogu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya Japon Denizi’nden Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nin dogusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Dogu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanir. Japonca adini olusturan kanji karakterler “günes” ve “köken” anlamina gelir. Bu nedenle Japonya “Dogan Günesin Ülkesi” diye de bilinir.
Japonya 6.852 adadan olusan takimadadir.[10] Bu adalarin en büyükleri olan Honshu, Hokkaido, Kyushu ve Shikoku adalari ülkenin %97’sini olusturur. Adalarin çogu dagliktir ve bazilari yanardaglardan olusur. Japonyanin en yüksek dagi olan Fuji Dagi bir yanardagdir. Japonya 127 milyonluk nüfusuyla dünyanin nüfus açisindan onuncu en kalabalik ülkesidir. Honshu’da bulunan Tokyo Metropolü, fiili baskent Tokyo ve bulundugu alan çevresinde bulunan valilikler ve sehirlerle birlikte 30 milyonunun üzerindeki nüfusuyla dünyanin en büyük metropoliten alaninidir.
Arkeolojik arastirmalar Paleolitik çagin son döneminden beri insanlarin Japon adalarinda yasadigini gösterir. Yazili tarihte Japonya’nin adi ilk olarak 1. yüzyildan kalma Çin metinlerinde geçer. Japonya’nin tarihi dis dünyadan etkilendikten sonra çok uzun yillar boyunca tecrit edilmesiyle sekillenmistir. Günümüzdeki Japon kültürü dis etkiler ile iç gelismelerin bir karisimindan olusmaktadir. 1947 yilinda anayasanin kabulünden beri Japonya parlamenter monarsi ile yönetilmektedir. Devletin basi Japon imparatoru, hükümetin basi ise basbakandir. Seçimle isbasina gelen bir parlamentosu vardir.
Gayri Safi Yurtiçi Hasilaya göre Japonya Amerika Birlesik Devletleri’nden sonra dünyada ikinci siradadir.[2][11] Birlesmis Milletler, G8 ve APEC üyesidir. Savunma bütçesi dünya besincisidir. Dünyanin en büyük dördüncü ihracatçisi ve en büyük dördüncü ithalatçisidir.

Temsil ettiğimiz okullar


  1. Genki Japanese and Culture School
  2. Kai Japanese Language School
  3. Tokyo Riverside School