İtalya

İtalya hakkında bilgiler

italya

Italya (Italyanca: Italia, /i’ta?lja/) ya da resmî olarak Italya Cumhuriyeti (Repubblica Italiana) Güney Avrupa’da, büyük ölçüde Italya Yarimadasi üzerinde yer alan bir ülkedir. Akdeniz’in en büyük iki adasi Sicilya ve Sardunya da Italyan topraklaridir. Kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, Isviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara siniri vardir. Bagimsiz iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da Italya’nin yarimadadaki topraklari içine sikismis enklav (bir baska ülkeyle tümüyle kusatilmis) ülkelerdir. Campione d’Italia bölgesiyse Italya’nin Isviçre içinde kalan bir eksklavidir (ana topraklardan ayri mülkiyet).
Italya, yüzyillar boyunca çok çesitli Avrupa uygarliklarina ev sahipligi yapmistir. Etrüskler ve Antik Romalilarin Italya topraklarini kendilerine yurt edinmelerinin yani sira, Rönesans hareketi de Italya’nin Toskana bölgesinde dogmus ve tüm Avrupa’ya buradan yayilmistir. Italya’nin baskenti Roma, yüzyillar boyunca Bati uygarliginin merkezi olmus, mimaride barok üslûbunun dogusuna taniklik etmis ve eskiden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmustur.
Günümüzde Italya demokrasiyle yönetilmekte olan bir cumhuriyettir ve ülkelerin kisibasina nominal gayrisafi yurtiçi hasila siralamasinda yirminci,[6] insanî gelisme endeksi siralamasinda yirminci, yasam kalitesi endeksinde sekizinci sirada yer alan gelismis bir ülkedir. Italya, 1957 yilinda baskent Roma’da imzalanan Roma Antlasmasi’yla kurulan Avrupa Birligi adli siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerindendir. Yedinci en büyük gayri safi yurtiçi hasilasiyla G8 Zirveleri’nin, NATO’nun, Ekonomik Kalkinma ve Isbirligi Örgütü’nün, Avrupa Konseyi’nin, Bati Avrupa Birligi’nin ve Schengen Antlasmasi’nin da katilimcilarindandir. 1 Ocak 2007 tarihinde sürekli üye sifati olmaksizin Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi’nde iki yillik sürecek üyelik dönemine baslamistir.

Temsil ettiğimiz okullar


 1. Accademia Italiana
 2. ALCE
 3. CCI The Renaissance School
 4. Centro ProLingua
 5. Dilit International House
 6. Istituto Europeo Di Design S.R.L.
 7. Istituto Italiona Of  Florance
 8. Istituto Superiore Di Design Di Napoli
 9. Lingua Si – Istituto Di Lingua E Culture Italiana
 10. MIP Politecnico Di Milano
 11. Nuova Accademia
 12. Omnilingua
 13. Orbitlingua
 14. Studioitalia
 15. Up to Date Fashion Academy
 16. Terramare Cooperativa
 17. Vusk Viaggi
 18. SPD