İsviçre

İsviçre hakkında bilgiler

isviçre

Isviçre (Almanca: Schweiz[not 2] [‘?va?ts]; Fransizca: Suisse [s?is]; Italyanca: Svizzera [‘zvit?s?era]; Romansça: Svizra), resmî adiyla Isviçre Konfederasyonu (Latince: Confoederatio Helvetica, CH kisaltmasi buradan gelir), federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan olusan federal cumhuriyet. Bati Avrupa’da[not 3] bulunan ülkenin kuzey sinirinda Almanya, batisinda Fransa, güneyinde Italya, ve dogusunda Avusturya ile Lihtenstayn yer alir.
Isviçre denize kiyisi olmayan, Alpler, Isviçre Platosu ve Jura Daglari arasinda bölünen, 41.285 km2 yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Alpler topraklarin daha fazla bölümünü isgal ederken, yaklasik 8 milyon insandan olusan Isviçreli nüfus çogunlukla en büyük sehirlerin bulundugu platoda yogunlasmistir. Bu sehirlerin arasinda iki küresel kent ve ekonomik merkez olan Zürih ve Cenevre de vardir. Isviçre Konfederasyonunun uzun bir silahli tarafsizlik tarihi vardir -1815 yilindan bu yana uluslararasi bir savas durumu olmamistir- ve 2002 yilina kadar Birlesmis Milletler’e katilmamistir. Yine de etkin bir dis politika sürdürmektedir ve siklikla dünya çapinda baris kurma girisimlerine katilir.[3] Isviçre ayni zamanda Kizilhaç’in dogdugu ülkedir ve ikinci büyük BM merkezi de dahil olmak üzere çok sayida uluslararasi organizasyonun ev sahibidir. Avrupa seviyesinde, Avrupa Serbest Ticaret Birliginin kurucu üyelerindendir ve Schengen Bölgesinin bir parçasidir – yine de dikkate deger olarak Avrupa Birliginin ve Avrupa Ekonomik Alani bir üyesi degildir.
Isviçre kisi basina düsen net olmayan yerli ürün bakimindan dünyadaki en zengin ülkelerden biridir ve her bir yetiskin için en yüksek malvarligina (finansal ve finansal olmayan) sahiptir.[4][5] Zürih ve Cenevre sirasiyla dünyadaki ikinci ve sekizinci yasam kalitesine sahip sehirler olarak siralanmaktadir.[6] Nominal (GSYIH) bakimindan dünyanin on dokuzuncu, satin alma gücü paritesine göre otuz altinci büyük ekonomisine sahiptir. Mallarin ihracatinda yirminci, ithalatinda on sekizinci siradadir.
Isviçre dil ve kültür açisindan dört ana bölgeye ayrilabilir: Almanca, Fransizca, Italyanca konusulan bölgeler ile Romansça konusulan vadiler. Bu nedenle, çogunlugunun Almanca konusmasina karsin ortak etnik ya da ortak dile bagli bir Isviçre ulusundan sözedilemez. Ülkeye duyulan güçlü baglilik duygusunun kaynagi ortak tarihsel zemin, federalizm ve dogrudan demokrasi gibi paylasilan degerler[7] ve kendini Alplerde yasayanlar olarak tanimlama üzerine kurulmustur.[8] Isviçre Konfederasyonu’nun kurulmasi geleneksel olarak 1 Agustos 1291 olarak kabul edilir ve her yil yildönümünde Isviçre Ulusal Günü kutlanir.

Temsil ettiğimiz okullar


 1. DCT International Hotel and Business Management School
 2. Diavox Language School
 3. ESL – Ecole Suisse De Langues
 4. European University
 5. HTMI
 6. Institute Auf  Dem Rosenberg/Sprachkurse Ariana AG
 7. Institut Monte Rosa
 8. International Academy Of  Broadcasting
 9. International Chrie The Hospitality and Tourism Educators
 10. International Hotel and Tourism Training Institutes Ltd-IHTTI
 11. International University In Geneva
 12. La Garenne School
 13. Shiller International Universtiy
 14. SHML
 15. Study Centre C and L Montreux
 16. Surval Mont –            Fleuri
 17. Wessex Academy