İsveç

İsveç hakkında bilgiler

isveç

Isveç (Isveççe: Sverige) veya resmî olarak Isveç Kralligi (Isveççe: Konungariket Sverige), Kuzey Avrupa’daki Iskandinavya yarimadasinda yer alan bir ülkedir. Ülkenin sinir komsulari bati ve kuzeyden Norveç, dogudan ise Finlandiya’dir. Isveç bunun disinda güneyinde yer alan Öresund Köprüsü ile Danimarka’ya baglidir.
Yaklasik 450.000 km² olan yüzölçümüyle Isveç, Avrupa Birligi ülkeleri arasinda en büyük üçüncü ülkedir. Ülkenin toplam nüfusu 9,2 milyon olup yogunluk bakimindan km² basina 20 insan yasamaktadir. Ancak nüfus yogunlugu güneye dogru gidildikçe ivmeli sekilde artar. Ülkedeki halkin %85’i kentlerde yasar.[4] Isveç’in baskenti ayni zamanda ülkedeki en büyük kent olan Stokholm’dür. Baskentte 1,3 milyonu merkezde olmak üzere 2 milyon insan yasar. Ülkenin diger büyük kentleri sirasiyla Göteborg ve Malmö’dür.
Isveç, meclis sistemine sahip, mesruti monarsi ile yönetilen bir ülkedir. Ekonomi bakimindan gelismis bir ülke olan Isveç, The Economist’in Demokrasi Indeksi’ne göre birinci sirada olup, Birlesmis Milletler’in Insani Gelisme Endeksi’ne göre de yedinci siradadir. Ülke bunun yaninda 1 Ocak 1995 tarihinden beri bir Avrupa Birligi ülkesidir.
Isveç, Ortaçag’dan beri bagimsiz ve tek bir ülkedir. Modern merkezi yönetim ise ilk defa 16. yüzyilda Gustav Vasa’nin kral olusuyla basladi. 17. yüzyilda ülke Isveç Imparatorlugu’nu kurmak adina genisletildi. Ancak Iskandinavya disinda fethedilen yerlerin büyük bir kismi 18. ve 19. yüzyillarda kaybedildi. Isveç’in bugün Finlandiya’da kalan dogu yarisi 1809’da Rusya tarafindan ele geçirildi. Isveç’in yer aldigi son savas ise 1814 yilinda gerçeklesti. Bu savas, Isveç’in, komsusu Norveç’i tek bir ülke altinda birlestirmeye zorlamasiyla bas gösterdi. Kurulan birlik 1905 yilina kadar sürdü. 1814’ten beri Isveç, baris politikasi izlemekte ve savasa dayanmayan bir dis iliskiler siyaseti gözetmekte, çikan çogu savasta tarafsiz kalmaktadir.

Temsil ettiğimiz okullar


  1. Sts High School Foundation