Fransa

Fransa hakkında bilgiler

fransa

Fransa (Fransizca: Bu ses hakkinda France (yardim·bilgi), /f??~s/), Fransa Cumhuriyeti, ya da resmî olarak Fransiz Cumhuriyeti (République française, okunusu: /?epyblik f??~s?z/), anakara topraklari Bati Avrupa’da bulunan ve dünyanin pek çok bölgesinde denizasiri topraklari olan bir ülkedir.[3]
Kita Fransasi, güneyde Akdeniz’den kuzeyde Mans Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doguda Ren Nehri’nden batida Atlas Okyanusu’na kadar yayilan topraklarda yer alir. Fransizlar, ülkelerini topraklarinin biçiminden ötürü Altigen (Fransizca: L’Héxagone, okunusu: “l’e-gza-gon”) olarak adlandirirlar.
Fransa, yönetimde yari-baskanlik sisteminin uygulandigi üniter bir devlettir. Ülkenin baslica ilke ve ülküleri Insan ve Yurttas Haklari Bildirisi’nde açiklanmistir.
Fransa’nin Avrupa kitasindaki komsulari Belçika, Lüksemburg, Almanya, Isviçre, Italya, Ispanya, Monako ve Andorra’dir. Akdeniz’de Italya’ya ait Sardinya adasi’ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adasi da Fransa’ya aittir. Sahip oldugu denizasiri illerde de, Fransiz Guyanasi araciligiyla Brezilya ve Surinam’a, Saint Martin Adasi araciligiyla da Hollanda Antilleri’ne siniri vardir. Fransa, Mans Denizi’nde deniz yüzeyinin altindan geçen Mans Tüneli’yle Birlesik Krallik’a baglanmaktadir.
Fransa, 17. yüzyilin ikinci yarisindan bu yana dünya genelinde uluslararasi iliskiler alaninda önde gelen ülkelerden olmustur. 18. ve 19. yüzyillar arasinda, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarindan birini kurmustur. Bu dönemlerde Fransa’nin sinirlari bati Afrika’dan, güneydogu Asya’ya kadar uzanmis, etki ettigi bölgelerdeki toplumlarin kültür ve siyasetlerinde belirgin izler birakmistir.
Dünya siralamasinda 6. sirada bulunan nominal gayrisafi yurtiçi hasilasi ve 8. sirada yer alan satin alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelismis ülkeler sinifinda yer almaktadir.
Is gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yillik olarak agirladigi yaklasik 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.[4]
Fransa, Avrupa Birligi adli siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanidir. Ülke, bunun yaninda Birlesmis Milletler’in de kurucu üyelerinden, Frankofon’un, G8 Zirveleri’nin, Latin Birligi’nin ve NATO’nun da katilimcilarindandir. Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi’nin bes daimi üyesinden biridir. 360 etkin savas basligi ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

Temsil ettiğimiz okullar


 1. Accord
 2. Aram France
 3. Azurlingua – French Language School
 4. Campus International
 5. C.A.R.E.L.
 6. CCL
 7. Cefa Normandie
 8. Centre International Linguistique Et Sportif-CILS
 9. Centre International D’etude Des Langues-CIEL
 10. Centre Unıversitaire D’etudes Françaises-CUEF
 11. E.I.C.F.
 12. E.L.F.E
 13. France Langue
 14. IDCE
 15. Inlingua Normandy
 16. Institut Europeen Français
 17. International Business School of Paris
 18. Is Aıx En Provence
 19. La Rochelle Business School
 20. SILC
 21. EEGP
 22. Université de Perpignan Via Domitia