Belçika

Belçika hakkında bilgiler

belçika

Belçika, resmî adiyla Belçika Kralligi, Bati Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birligi’ne üye ve birligin ve NATO gibi bazi uluslararasi organizasyonlarin merkezlerini barindirir.[5] 30,528 km²’lik bir alani kaplayan ülkenin nüfusu yaklasik 10,8 milyon kisidir.
Cermen ve Latin dünyasi arasinda bir sinir olusturan Belçika’da Felemenkler tarafindan Felemenkçe, Valonlar tarafindan Fransizca ve küçük bir Alman grup tarafindan Almanca konusulur. Belçika federal bir devlet yapisina sahip olup Felemenkçe’nin resmî dil oldugu Flaman Bölgesi, Fransizca’nin resmi dil oldugu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sifatini tasidiklari Brüksel Baskent Bölgesi’nden olusur.[6] Son olarak, tamami Valon Bölgesi’nin sinirlari içinde kalan ve Almanya’ya komsu Almanca konusan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bagli olmakla birlikte bazi alanlarda özerklige sahiptir ve yasadiklari bölgede Almanca resmi dildir.[7] Belçika’nin dilsel çesitliligi ve bununla ilgili politik ve kültürel anlasmazligi, Belçika tarihine ve yönetim sistemine yansimistir.[8][9]
‘Belçika’ adi, Kelt ve Cermen karisimi bir halk olan Belgae’lerin yasadigi, Roma eyaleti Gaul’ün en kuzeyindeki Gallia Belgica’dan kaynaklanir.[10][11] Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihsel olarak Benelüks’ten daha büyük bir alani kaplayan Alçak Ülkeler diye anilir. Orta Çag’in bitiminden 17. yüzyilin baslarina kadar ticari ve kültürel açidan bir refah merkezi olan ülke 16. yüzyildan 1830’daki Belçika Devrimi’ne kadar Avrupa güçleri tarafindan birçok muharebeye sahne olarak Avrupa’nin savas alani olarak tanimlanmis.[12] ve bu unvani I. Dünya Savasi ile II. Dünya Savasi ile de güçlenmistir.
Bagimsizligin üzerine ülke hevesle Endüstri Devrimi’ne katilmis[13][14] ve 20. yüzyil boyunca Afrika’da birçok koloni kurmustur.[15] Belçika’da 20. yüzyilin ikinci yarisina ise bir yandan Felemenkler ve Frankofonlar arasindaki çatisma diger yandan Flaman ve Valon Bölgeleri arasindaki esit olmayan ekonomik gelisme damgasini vurmustur. Bu hala devam eden çatismalar ülkede üniter devlet yapisindan federal devlete dogru bir dizi reformun yapilmasina neden olmustur.

Temsil ettiğimiz okullar


CLL Language Centres