Kanada'da Lise

Kanada’da Lise eğitimleri özel kolejler ve eyalet liselerinde verilen programlardır. Kanada’ da lise okumaya giden öğrenci potansiyelimizin 100% ü halihazırda Türkiye’ de özel bir lisede okumaktadır. Yani öğrencilerimiz için miminumda 30binTL – 50binTL zaten yıllık eğitim için ödeme yapan bir aile profili ile karşılaşmaktayız.

Buna karşın Kanada devlet liselerinde lise eğitimi Türkiye’ deki gibi ücretsiz sanan birçok aile ile karşılaşıyoruz. Maalesef böyle birşey mümkün değil. Kanada devlet liselerinin ücretleri yıllık 25binCA$ ‘ dan başlamaktadır. Eğitim ve aile yanı konaklama bu ücrete dahildir. Eğitim 4 sene sürelidir. Kısaca yıllık minimumda 25binCA$ maksimumda 30binCA$ gideri olacak şekilde bir bütçeye sahip olacak ailelerin bizlerle iletişime geçmelerini bekliyoruz. Güncelleme tarihimiz 05 Ocak 2017′ dir. Bu bütçeye sahip olmayan aileler lütfen burstu, indirimdi, daha ucuz okul yok mu gibi soruları Kanada devletinde böyle bir eğitim sisteminin olmadığını en baştan kabul etmeleri gerektiğinin altını çiziyoruz.

ALL STUDY ile on-line platform üzerinden bizlerle iletişime geçen aileler içerisinde hala güncel bilgileri ekranımızda açık ve anlaşılır şekilde yazıldığı halde hiç yorulmadan çat kapı ofisimize gelerek 10binTL’ ye (yanlış anlamadınız 10binTL) Kanada’ da devlet lisesi soran aileler oluyor. Ekranda bu yazıyı okudugunuz halde nasıl bu soruyu sorabiliyorsunuzun yanıtı ”Çocuğumuz burada xxxxx lisesinde burslu okuyor. Okulun ücreti 30binTL ama biz burslu oldugu için 10binTL veriyoruz diyebiliyor” kısaca burs mu istiyorsunuz? sorumuzun cevabına ”Hayır” diyorlar.. Ne istediğinizi açıkça söylerseniz yardımcı ollabiliri diyoruz, sessizlik, ve eşlerin birbirlerine bakışları….Burada okudukları üzerine biliyorlar ki yurtdışında devlet liselerinde burslu diye bir mantık yok…. Net ve özet olarak KANADA DEVLET LİSELERİ VEYA KANADA ÖZEL LİSELERDE ÇOCUĞUNUZUN EĞİTİM ALABİLMESİ İÇİN MİNİMUMDA YILLIK 25BİNCA$ HARCAYABİLECEK BÜTÇENİZ OLMALIDIR. EĞER BÜTÇENİZ YOK İSE LÜTFEN ÇOCUGUNUZUN ŞUAN TÜRKİYE’ DE Kİ LİSE EĞİTİMİNE DEVAM EDECEĞİNİ KABUL EDİNİZ.

Çocugunuz çok başarılı, burs alabilir mi sorularının karşılıgını öncelikle Türkiye’ de aramanızı öneriyoruz. Çok başarılı çocukları Türkiye Cumhuriyeti burslandırıyor, gelecekleri için önlerine yurtiçinde ve yurtdışında çok farklı şanslar sunabiliyor. Sizler hiçbirşey bilmeseniz dahi zaten hali hazırda özel lisede eğitim alan üstün başarılı çocuğunuz sınıf öğretmenleri tarafından yönlendirilebiliyor. Bu fırsattan bu zamana değin faydalanamamış bireyler demek ki burs alabilecek bir durumda asla olamadılar. Ofis görüşmemizde bu sorunun cevabını sadece ailelerin çocuklarının yurtdışında eğitima almaları için yeterli bütçeleri olmadıgını, sadece bu durumu sesli olarak dile getirmediklerinden henüz kabul edemediklerini anlıyoruz. Bunu anlayabilmeniz için ofisimize gelmezden önce yukarıda belirtilen bütçeye uygun olup olmadığınızı netleştirmenizi istiyoruz.

Kısaca Kanada devlet ve Kanada özel liselerin ücretleri 23binCA$ – 35binCA$ arasında değişmektedir. Bu ücrete yıllık eğitim ve konaklama ücreti dahildir. Kanada ‘ da 18 yaş altı öğrencilere yurt konaklama verilemez. Sadece aile yanı konaklama verilir. Ailer okullar tarafından değil devlet tarafından seçilmiş seçkin ailelerdir. Çocuğunuzun kayıt işlemleri yapabilmemiz için ders notlarının minimumda 65 olması zorunludur. Eğitim başlangıç tarihi her yılın sadece Ağustos ayıdır. Kayıt işlemlerinizi en geç her ayın Şubat-Mart aylarında başlatmanız zorunludur.

Ayrıca çocuğunuz dilerseniz yarım dönem yılında da eğitime başlayabilmektedir. Yarı dönem eğitim yılı Ocak ayında başladığı için Türkiye’ de ki eğitim sistemi ile tarihler çakışmaktadır. Zira Türkiye’ nin yarı dönem yılı Şubat ayıdır. Yine de bizler ALL STUDY olarak Kanada Lise başlangıç tarihi olarak Semester/Ağustos başlangıç tarihini hedefleriz.

2013 yılından itibaren basta Kanada liselerine aşırı rağbet almaktayız. Türk aileler yurtdışında liselerin maliyetlerinin uygun oluşu nedeniyle hiç zorlanmadan, çocuklarının Dünyada istediği üniversiteye giriş hakkına sahip olmalarının yanında, Kanada’da aldıkları lise eğitimlerinin üstün kalitesi nedeni ile çocuklarının dünya sıralamasında ilk 500′ de olan aşağıdaki üniversitelere rahatlıkla kabul edilme avantajlarından faydalanmak istemelerinden dolayı, yani son 3 ay içerisinde 14 tane Türk öğrencimizi seçkin Kanada liselerine yerleştirdik.

Üstelik Kanada Liselerine çocuğunuzun son yılında, yani 12. sınıfta iken dahi kaydını yapabiliyoruz. Sadece son yılı Kanada’da okuyarak çocuğunuzun mezun olması da mümkün. Bu konuda Türkiye’ de aldığı ders içerikleri çok ama çok önemlidir. Bildiğiniz üzere Tarih, İngilizce, Türkçe derslerinin Kanada eğitim sisteminde geçerliliği yoktur. Bunun için yapmanız gereken tek şey anne ve babaların bizimle iletişime geçmeleridir.